Program nauczania Wychowanie fizyczne w gimnazjum oparty na pedagogicznej teorii wychowania fizycznego, dostosowany do podstawy programowej (Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół) jest możliwy do realizacji w szkołach posiadających standardowe warunki do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, czyli w takich, które mają jedną salę gimnastyczną, kompleks boisk i korytarze (miejsca) specjalnie przygotowane do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego.
Uwzględnia treści kształcenia związane z kształtowaniem postaw sprzyjających aktywnej i mądrej dbałości o zdrowie własne i najbliższe otoczenie, dbałości o indywidualny rozwój każdego ucznia oraz kształtowanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno‑komunikacyjnej.
Osoby korzystające z opracowanego programu znajdą w nim wskazówki i informacje dotyczące realizacji poszczególnych działów (dyscyplin sportowych) w postaci planów metodycznych lekcji i scenariuszy zajęć.
Prezentowany program dotyczy przedmiotu wychowania fizycznego. Program przygotowany jest dla gimnazjum – dla III etapu edukacyjnego. Lekcje wychowania fizycznego mają być prowadzone oddzielnie dla dziewcząt i chłopców w grupach liczących od 12 do 26 uczniów.
Program przeznaczony jest dla następującego wymiaru godzin:
- minimalna liczba godzin w całym cyklu 385 godzin;
- 4 godziny lekcji wychowania fizycznego w tygodniu × około 34 tygodni dydaktycznych
- około 408 godzin w ciągu trzyletniego cyklu kształcenia, w tym zajęcia do wyboru na jednym poziomie klas.
Szczegółowe treści nauczania zostały podzielone na 14 działów.